Tasarım Atölyeleri: “Atma, Tasarla!”

973

Hep yenisini almak yerine elimizdekilere tekrar bakalım. Sanatla onları baştan yaratmak mümkün. Hande Yıldızhan, tasarım atölyeleriyle bizi başka bir noktadan bakmaya çağırıyor.

Ayakkabı, abajur, masa, pantolon, tişört, porselen tabak… Birbirinden çok farklı  malzemelerle çalışacağız. Sanatsal çalışmamız sadece boyamayla sınırlı kalmayacak değişik teknikleri kullanmayı öğreneceğiz.

“Biçim, form, doku beni çok heyecanlandırıyor. Eskizleri ve ürünleri ellerimde oluşturmak, üretmek de öyle. Bu çok büyülü bir şey. Onu bir kez hissettiğiniz anda kopamıyorsunuz,” diyor Hande Yıldızhan.

Hande Yıldızhan Kimdir?

1985 Bursa doğumluyum. İstanbulʼ da yaşıyorum. Sanat Fakültesiʼndeki tekstil ve moda tasarımı eğitimim esnasında, 2005 yılında Sofia National Academy of Artʼ a gönderilmeye hak kazandım. Bu sayede, ürün tasarımı ve sanatsal tekstil alanına olan ilgim daha da arttı.

Farklı materyalleri bir araya getirmek, “Bu işe yaramaz artık atalım” denilen şeyi, daha farklı bir bakış açısıyla tekrar dönüştürmek… Ama çalışmalarımın, işlevsel olmasının yanı sıra; estetik ve sanatsal bakış açısıyla tasarlanması da benim için önemli.

Avustralyalı sanatsal tekstil sanatçısı Tara Badcock ile ortak bir projede çalıştım, Prof. B. Nikolov Project Deri ve Metal Objeler workshoplarına katıldım.

Mezuniyetimden hemen sonra ev tekstil ürünleri üreten iyi bir firmada tasarımcı olarak çalışmaya başladım. Ardından kadın giyim ve aksesuar tasarımı alanında yedi yıl, görsel sunum alanında da üç buçuk yıl çalıştım. Bu süre içerisinde kısa süreli bir reklam ajansı tecrübem de oldu.

Şimdi tüm bu kartvizitlerimi bir kenara bırakıp, elime yine ellerimle tasarladığım, özgünlük ve özgürlük kartvizitimi alıp , aksesuar tasarımı, iç mekân tasarım ürünü, illustrasyon gibi geniş spektrumdaki çalışmalarımı Beyoğluʼndaki mini ev atölyemde sürdürüyorum.

Ressam Mihri Müşfik anısına düzenlenen 74. Devlet Resim Heykel Yarışması’nda, işim, Türkiye sıralamasında ilk 20ʼye seçildi.

 

 

Yoruma kapalı.